Kadına Yönelik Şiddete HAYIR!

Ülkemizde namus, töre, ahlak adına her geçen gün kadına yönelik şiddet olaylarının arttığını üzülerek takip ediyoruz. Unutmamak gerekir ki, emek mücadelesinin de bir parçası olan adalet bu dünyaya ancak özgür, korkusuz ve üreten kadınla gelebilir.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak ilan etti. Bu günün belirlenmesinin nedeni, 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti'nde ülkeyi diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo'ya karşıtlığıyla bilinen Mirabal Kardeşler adlı üç kız kardeşin, Trujillo'nun: "Ülkede iki tehlike var: Kilise ve Mirabal Kardeşler" şeklinde yaptığı açıklamadan günler sonra tecavüz edilerek vahşice öldürülmesidir. Bu olay, tüm dünyada şiddet gören kadınları sembolize eder hale gelmiştir.

Kadına yönelik şiddet “kamusal ve/veya özel yaşamda kadınlara fiziksel, cinsel veya psikolojik acı, ıstırap veren ya da verebilecek olan cinsiyete dayanan bir eylem, tehdit, zorlama, keyfi olarak özgürlükten, ekonomik gereksinimlerden yoksun bırakma” eylemidir.

Kadınların, eşlerini seçme, evliliğe zorlanmama, kendi bedenleri üzerinde söz ve karar sahibi olmalarını sağlayan ve koruyan düzenlemeler yapılmalıdır.

Fiziksel, sözel, psikolojik ve cinsel şiddeti önlemeye dönük kapsamlı politikalar geliştirilmeli, kadına ve çocuğa yönelik şiddet insanlık suçu sayılmalıdır.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde kadın üyelerimiz başta olmak üzere tüm emekçilere demokratik, özgür, eşit, adil bir yaşam dileriz.

Tez-Koop-İş Sendikası
Genel Yönetim Kurulu

Üyelik

img

 

DERGİ İSTİYORUM

TEZ-KOOP-İŞ DERGİLERİ

 Bilgisayarınızda Adobe Reader yüklü olmalıdır. Yüklemek için tıklayınız.

EĞİTİM

img

 

Örgütlenme

img

Toplu Sözleşme

img

 

EYLEM VE ETKİNLİKLER

img

 

Basın Açıklamaları

img

YAYINLAR

img

 

BASINDA SENDİKAMIZ

img

Yasalar ve Mevzuat

img