Tez-Koop-İş Kadın Dergisi Yayın Hayatına Başladı

“Sendikal alanda da kadın emeği görünmez kılınmaktadır”

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu, Tez-Koop-İş Kadın Dergisi’nin yayın hayatına başlaması nedeniyle düzenlenen etkinlikte, kadın emeğinin, tıpkı yaşamın diğer alanlarında olduğu gibi sendikal alanda da görünmez kılındığını söyledi.

Tez-Koop-İş Kadın Dergisi’nin tanıtım toplantısı 5 Mart’ta Ayaş Prestige Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya, Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, CHP Milletvekilleri Selin Sayek Böke, Şenal Sarıhan, Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, kadın örgütleri, sendika ve siyasi parti temsilcileri, Tez-Koop-İş Sendikası üyeleri katıldı.

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu yaptığı açılış konuşmasında, Tez-Koop-İş Sendikası’nın bugün yeni bir adım attığını, kadınların sendikal alan başta olmak üzere yaşamın tüm alanlarında söz, karar ve yetki sahibi olmak için mütevazı ve bir o kadar da iddialı bir araçla yola çıktığını söyledi.

Yayın hayatına başlayan Kadın Dergisi’nin bu yolda önemli bir başlangıcı ifade ettiğini belirten Özdemiroğlu, “Yaklaşık 3,5 milyon insanın çalıştığı işkolumuzda kadınların oranı yüzde 40’dır. 60 binin üzerinde üyesi bulunan sendikamızda ise kadın oranı yüzde 38’dir. Bugün doğum gününü gerçekleştirdiğimiz dergimiz, işte bu cesur adımların sonucunda ortaya çıkmıştır” dedi.

Özdemiroğlu, Tez-Koop-İş Sendikası’nın, kadınların sendikal süreçlere katılımını, daha aktif üyeler haline gelmelerini önemsediğini ifade ederek, kadınların emek gücü piyasalarında karşılaştıkları sorunların başında işgücü ve çalışma yaşamının dışında bırakılmalarının yer aldığını ifade etti.

Kadın emeğinin, daha güvencesiz ve esnek hale getirilmesinin, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştirdiğini, kadınların çalışma yaşamına dâhil olmalarının önüne geçtiğini belirten Özdemiroğlu, şunları kaydetti:

“Kadın işsizliği yüzde 13, genç kadın işsizliği ise yüzde 25 düzeyindedir. Rakamlarla gerçekler doğrulanırken, sendikal alanda da kadın emeği, tıpkı yaşamın diğer alanlarında olduğu gibi görünmez kılınmaktadır. İşte bu noktada sendikamızın bugün atmış olduğu bu adım oldukça kıymetlidir. Dergimiz, toplumun tüm derinliklerine nüfuz eden toplumsal eşitsizliği ortadan kaldırmayı ve kadın emeğini görünür kılmayı hedeflemektedir.

Biz sendikal alanda yeni bir yolculuğa başladık. Kadın dergimizin çıkış sürecinde emeği geçen başta editörümüz Necla Akgökçe olmak üzere, Genel Merkezde çalışan tüm uzman kadın arkadaşlarıma, dergimize katkı sunan öğretim üyelerine, kadın üyelerimize ve bugün bizleri yalnız bırakmayan dostlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Dergimizin ilk sayısını bugün itibariyle sizlerle buluşturmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Bundan sonra dergimizin geleceği siz kadın üyelerimizin ellerindedir. Dergimize sahip çıkın, işyerlerinizde tüm üyelerimize ulaştırın, tartışın, katkı sunun. Unutmayın ki ancak siz sahiplenirseniz bu dergi yayın hayatına devam edebilir.“

“Kadınların sıkıntıları had safhada”

Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay da yaptığı konuşmada, Tez-Koop-İş Kadın Dergisi’nin kadın ağırlıklı ve ilk kez erkeklerin misafir olduğu bir dergi olduğunu ifade ederek, “Türk-iş Sendikalarında bu dergilerin sayısını çoğaltırız diye düşünüyorum” dedi.

Atalay, çalışma hayatında kadınların sıkıntıları ve problemlerinin hat safhada olduğunu kaydetti.

Devamını oku...

TEZ-KOOP-İŞ KADIN DERGİSİ YAYIN HAYATINA BAŞLIYOR

Bu yıl 8 Mart taptaze bir heyecanla geliyor. Kadınların sadece “eş”, “kardeş”, “anne”, “arkadaş” değil, toplum içinde birey olarak görüldüğü bir anlayışın biçimlendirdiği Tez-Koop-İş Kadın Dergisi, 5 Mart’ta ilk sayısı ile aramızda olacak.

Sendikalarda, iş yaşamında, siyasal ve toplumsal yaşamda kadınları daha görünür kılmak; evde, işte, yaşamda karşılaştıkları eşitsizliklerle mücadele etmek için Tez-Koop-İş Sendikası çatısı altında yola çıkan dergimiz, kadınların kolektif emeğiyle doğuyor.

Peki, dergimizde neler var?

Kadın emeğinin yoğun olduğu ticaret, eğitim, büro işkolunda örgütlü sendikamıza üye kadınlara mikrofonu uzattığımız söyleşi köşeleri dergimizin köşe taşları.

Tez-Koop-İş Kadın Dergisi, güncel yasal düzenlemeler, araştırmalar, hukuki sorunların yanı sıra kadın sağlığına, tarihe, popüler kültüre, sanata, spora, mizaha sayfalarında yer açıyor. Öğrenmek, öğrenirken keyif almak istiyoruz Tez-Koop-İş Kadın ile.

Dünya Kadınlar Günü 8 Mart öncesinde yola çıkan Dergimizi, 5 Mart Pazartesi günü düzenleyeceğimiz tanıtım etkinliğiyle sizlerle de paylaşmak istiyoruz.

Tarih: 05.03.2018
Saat: 14.00
Yer: Prestige Thermal Hotel/Hacıvelli Mah. Ankara Cad. No:1 Ayaş / Ankara
İletişim: 0 (312) 213 34 44

Not: 5 Mart Pazartesi günü saat 10.30’da Tez-Koop-İş Sendikası Genel Merkezi önünden Ayaş’a ulaşım için araç kaldırılacaktır.

Tez-Koop-İş Genel Merkezi: İller Sokak No: 7 Tandoğan/ANKARA

Alt Kategoriler

EĞİTİM

img

 

Örgütlenme

img

Toplu Sözleşme

img

 

EYLEM VE ETKİNLİKLER

img

 

Basın Açıklamaları

img

YAYINLAR

img

 

BASINDA SENDİKAMIZ

img

Yasalar ve Mevzuat

img